Zažiť Rím trochu inak

Predstavte si, že máte za sebou maratón prehliadok rímskych historických a kultúrnych pamiatok. To by asi „unavilo“ nejedného milovníka dejín a umenia. A keby aj nie, niekedy to chce proste zmenu. Jednoducho preorientovať pozornosť na niečo iné a osviežiť sa iným typom podnetov a vnemov.

 


Skúsme sa spolu pozrieť na to, čo iné, netradičné nám môže Rím ešte ponúknuť.

 


Okrem „ošúchaných klišé“ ako je skvelá talianska kuchyňa vo vychýrených reštauráciách, káva na všetky možné spôsoby, nákupy v nehanebne drahých značkových obchodoch a butikoch má Rím aj množstvo ďalších tvárí, pred turistami zvyčajne dobre ukrytých.
Čo takto sa poprechádzať napr. po štvrti San Lorenzo? Keďže je to prevažne študentská  časť mesta, okúsite tu úplne inú atmosféru ako na preplnených uliciach s turistickými „vychytávkami“. Množstvo alternatívnych obchodíkov a okrem toho aj najlepšia čokoláda v meste. Veď ako inak, keď ste sa ocitli priamo v centre jej výroby.

 


Za zmienku určite stojí aj protestantský cintorín ponúkajúci  príjemnú a osviežujúcu prechádzku v záplave zelene. Okrem toho tam samozrejme nájdete aj posledné miesta odpočinku mnohých známych osobností.


Zaujímavosťou určite je aj tzv. merač povodní. Nájdete ho medzi Piazza Augusto Imperatore a Via di Ripetta. Pred tým, ako bola rieka Tiber zregulovaná, pomerne často ohrozovala mesto záplavami, mnohokrát aj s katastrofickými následkami . Na tomto mieste je zaznamenaná celá hydrologická história mesta, takže sa môžete dotknúť dejín aj takýmto netradičným spôsobom.


Keď už spomíname rieku Tiber, mesto ponúka možnosti prenájmu bicyklov. Jazda po nábreží má svoje čaro a poskytne Vám veľa úžasných a absolútne nezvyčajných perspektív mesta.

 


Ak už budete na akékoľvek ďalšie chodenie naozaj unavení, doprajte si jazdu elektrickým autobusom číslo 116. Jeho veľkosť (alebo skôr malosť) mu dovoľuje previezť Vás množstvom maličkých malebných uličiek, ktoré sú len na skok od veľkých a rušných hlavných dopravných tepien mesta. Skrátka znova iné pohľady, iné dotyky s mestom a jeho atmosférou.

 


Ak sa už vyberiete do Ríma nemusíte stráviť všetok čas len obhliadkou notoricky známych miest. Toto mesto ponúka omnoho viac vôní a pohľadov, ktoré rozhodne stoja za pozornosť. Aj vďaka nim dokáže byť magická atmosféra Ríma neopakovateľná, podobne ako Vaše cestovateľské zážitky.

Text: Lenka Drenková

Foto: internet