Čo v Ríme neobísť

Rím je snáď jediným mestom na svete, ktoré je natoľko preplnené pamiatkami, že ich bežný turista nemá šancu všetky spoznať a preskúmať. Mám dokonca podozrenie, že rodení Rimania sú na tom rovnako. Zopár tých najznámejších by ste však určite obísť nemali.

 

 

Koloseum

 

 Koloseum je dozaista najznámejšou rímskou a zároveň talianskou dominantou. S myšlienkou vystavať tento obrovský kolos prišiel v sedemdesiatych rokoch pred našim letopočtom cisár Vespasian. Pod dohľadom jeho nasledovníkov bolo postupne prestavané na arénu schopnú pojať viac ako 50 000 po krvi a súbojoch bažiacich divákov. Popularita gladiátorských zápasov opadla s nástupom kresťanstva a Koloseum začalo postupne strácať na dôležitosti. Po sérii zemetrasení upadlo do „nemilosti neľútostnému času“. Dnes ako najdôležitejšia turistická atrakcia podstupuje sériu opráv, aby sa zabránilo jeho ďalšej devastácii.

 

Vatikán

 

 Štát v štáte s rozlohou nepresahujúcou 0,5 km2 sa okrem množstva iných prívlastkov hrdí titulom najmenšieho štátu sveta. Svoju dôležitosť ale nezískal touto pozoruhodnosťou. Ako dozaista viete, je domovom pápeža a katolíckej cirkvi. Pre turistov bažiacich po pamiatkach je však zaujímavý námestím svätého Petra a bazilikou svätého Petra. Práve bazilika sv. Petra bola po niekoľko storočí najväčšou stavbou svojho druhu na svete. A tí, ktorí ste ju navštívili, mi dáte za pravdu, že je proste obrovská.

 

Sixtínska kaplnka

 

Nebyť pápeža Júliusa II., bola by Sixtínska kaplnka jednou z mnohých vatikánskych miestností, do ktorej by verejnosť nemala prístup. Našťastie si počas svojho pontifikátu zmyslel, že by bolo na čase vymaľovať a pre tento účel najal jedného z najlepších maliarov v ľudských dejinách, Michelangela Buonarrotiho. Uznávaný umelec sa svojej úlohy zhostil so všetkou gráciou a na strope zanechal obraz dokonale stvárnenej poslednej večere a množstvo ďalších biblických výjavov.

 

Anjelský hrad

 

Ako to už v Ríme bývalo zvykom, stavby väčších rozmerov mali na svedomí cisári. Samozrejme ani Castel Sant' Angelo nebol výnimkou. S jeho stavbou sa na pokyn cisára Hadriána začalo už v roku 130 n.l. Sprvoti slúžil ako miesto posledného odpočinku rímskych vládcov, aby ho potom v stredoveku prebudovali na kasárne a väzenie. Jednu z jeho ciel napríklad nedobrovoľne obýval pokrokový vedec Giordano Bruno. Dnes Anjelský hrad slúži ako múzeum.

 

Fontana di Trevi

 

Krásna a majestátna fontána di Trevi je akoby vsadená do priečelia paláca Poli. Zobrazuje výjav z antickej mytológie, presnejšie boha Neptúna a vzpínajúce sa kone vystupujúce nad vodnú hladinu. K tejto barokovej lahôdke sa viaže legenda, podľa ktorej ak sa postavíte fontáne chrbtom a vhodíte do nej mincu, zaručene sa do Ríma ešte vrátite. Pokiaľ vhodíte aj druhú mincu, stretnete vo večnom meste pravú lásku a pokiaľ do nej vhodíte aj tretiu mincu, dočkáte sa pravej rímskej svadby. Ruku na srdce, kto by odolal.

 

Pokračovať vo vymenúvaní ďalších rímskych pamiatok a zaujímavostí by bolo na dlho. Možno aj na niekoľko rokov. Viem, že z pohľadu rímskych dejín by nič neznamenali, ale bude lepšie ak sa do Ríma sami vyberiete. Veď i tak všetky cesty vedú do Ríma, tak načo to odkladať.

 

Text: Róbert Drenka

 Foto: internet