Srdce dobrodruha

Dobrodružstvo máme všetci v krvi. Objavovať, bádať, skúšať aj pokúšať. Túto vlastnosť si nesieme v génoch rovnako ako strach, radosť alebo potrebu milovať.

Snaha objavovať nové a nepoznané nás sprevádza už od detstva. Len si spomeňte na lákadlá, ktoré nám núka život, na túžby a snahu napĺňať ich. Vďaka dobrodružstvu v krvi prekonávame hranice nepoznaného a pokúšame sa urobiť krok do neznáma či, ak chcete, krok vpred.

Zvláštnu kapitolu vo svete objavov majú dobrodruhovia s prívlastkom cestovateľ. Práve im a ich cestám za poznaním patrí náš obdiv, že ako prví dokázali pokoriť oceány, svetadiely plné nástrah, zamrznuté arktické pláne, či pohoria vysoké tisícky metrov. Dnes si ani nedokážeme predstaviť, aké vzrušujúce museli byť cesty Emila Holuba, Krištofa Kolumba, alebo Scotta Amundsena. Svet sa nám akosi zmenšil a odhalil. Ak sa aj vydáme do vzdialených kútov sveta, vieme čo nás čaká, aj to ako prekonať nástrahy, ktoré na nás číhajú. Napriek tomu je skvelé, že stále nachádzame silu zažiť niečo na vlastnej koži, nadýchnuť sa diaľav a okúsiť ako chutí svet, v ktorom žijeme.

Nebojme sa objavovať svet okolo nás, sme jeho súčasťou a srdce dobrodruha sme dostali ako dar, aby smerovalo naše kroky na cestách za poznaním.

 

Text: Róbert Drenka

Foto: Internet