Rozprávkové Plitvice

Národný park Plitvické jazerá patrí medzi najvýznamnejšie parky v Chorvátsku a jeho výnimočnosť ocenil aj zvyšok sveta, keď bol park v roku 1979 zaradený na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

 

 

Jedinečný ráz tejto oblasti tvoria krasové jazerá, ktoré sú terasovito rozložené a navzájom pospájané prietokmi, kaskádami a vodopádmi s celkovým prevýšením až 156 m. V parku sa nachádza až 140 vodopádov, 16 jazier, 20 jaskýň a množstvo žriedel. Unikátny jazerný systém je napájaný riečkami Bijela a Crna Rijeka. Riečka  Plitvica, podľa ktorej bola pomenovaná celá oblasť, nenapája žiadne z jazier, ale napája sa na systém z boku vo forme vodopádu, ktorý má výšku až 78 metrov a je najväčší v Chorvátsku. Od miesta, kde sa všetky 3 rieky spájajú , sa vodný tok ďalej nazýva Korana.

 

 

Voda v jazerách je nádherne priezračná a jej farba variuje od smaragdovo zelenej, cez azúrovú až po tmavú sýto modrú. Okrem toho je výnimočná aj tým, že má vysoký obsah vápnika, čo dokonca spôsobuje to, že všetko, čo do nej popadá, začne postupne vápenatieť. Takže miesto toho, aby sa vo vode napadaná organická hmota rozkladala, mení sa postupne na skalu, čo je aj dôvod, prečo je voda taká priezračná. Nie je v nej nič, čo by ju kalilo.

 

 

Krásu tohto kraja dotvárajú bukové, jedľové, smrekové a tisové lesy. Na viacerých miestach majú ráz pralesa a sú považované za najkrajšie v Európe. Nájdete tam množstvo endemických rastlín, ale aj odhliadnuc od nich je biodiverzita tohto parku naozaj výnimočná. Z fauny treba určite spomenúť medvede hnedé, vlky, červené jelene, ale aj inú vysokú zver a samozrejme mačkovité šelmy, zastúpené hlavne rysmi.

 

 

No a keď hovoríme o živočíšnej ríši, nesmieme zabudnúť na tvory, ktoré by ste voľným okom určite nezaznamenali a napriek tomu sú absolútne kľúčové pre túto oblasť. Reč je o baktériách, žijúcich v machu a trávnatom poraste travertínových terás, ktoré svojim biochemickým pôsobením prispievajú k tvorbe týchto terás. A vôbec nie malou mierou, 3 cm za rok je pomerne slušný výkon...

 

 

Národný park Plitvické jazerá patrí medzi vyhľadávané turistické destinácie Chorvátska. Ročne sa sem príde pokochať krásnou prírodou až 200 000 turistov. Infraštruktúrne podmienky sú na dobrej úrovni a celkovo je park veľmi dobre organizovaný.

 

 

Aj napriek tomu, že z dôvodu ochrany tohto vzácneho ekosystému nie je ani zďaleka celý sprístupnený, návštevníci si môžu dosýta vychutnať jeho rázovitosť a atmosféru aj s atrakciami, ako je napr. plavba na parníku po najväčšom jazere Kozjak, prehliadka parku v elektro člne alebo v panoramatickom vozidle.  Vybrať sa dá zo šiestich vyhliadkových trás, v závislosti od toho koľko času chcete návšteve venovať. Rátajte však minimálne s troma až štyrmi hodinami a pokiaľ si chcete park naozaj užiť, pokojne si naplánujte celodenný výlet. Určite je čo obdivovať.

 

 

Text: Lenka Drenková

Foto: internet

Video: YouTube