Peklo na zemi?

Indonézska sopka Mount Kelud opäť raz pripomenula, ktorá krajina patrí k tektonicky najaktívnejším. Viac ako 1700 metrov vysoký vulkán sa po 24 rokoch prebral k životu a takmer 200 tisíc ľudí vyhnal zo svojich domovov.

 

 

Je pozoruhodné, že k poslednej erupcii Mount Kelud prišlo tiež vo februári roku 1990. Zmes hornín a vrelého popola vtedy vyvrhol do výšky siedmych kilometrov, pričom prišlo o život takmer 5 tisíc obyvateľov. Predbežné informácie o obetiach sú tentoraz našťastie omnoho nižšie. Materiálne škody však tie spred necelého štvrťstoročia prekonajú.

 


Erupciu, ku ktorej došlo 14. februára, bolo počuť do vzdialenosti stoviek kilometrov, pričom horúci popol dosiahol výšku až sedemnásť kilometrov. To samozrejme zastavilo leteckú dopravu na okolitých letiskách a obmedzilo aj prelety nad samotným ostrovom Java.
Ulice miest v okruhu 200 kilometrov pokryl jemný popolček, ktorý obyvateľom spôsobuje nemalé zdravotné problémy. 

 Za posledné tri mesiace boli v Indonézii zaregistrované najmenej tri erupcie. Okrem Mount Kelud sa pripomenuli aj najaktívnejšia indonézska sopka Merupi a sumatrianska Sinabung. Pre Slovákov znie toto číslo dramaticky, ale v Indonézii s jej 5 tisíc sopkami ide o bežný jav.

 K najznámejšej erupcii vulkánu na tomto území došlo 27. augusta 1883, smutne presláveného Krakatau. Samotná explózia si mnoho obetí nevyžiadala, ale následky, ktoré vyvolala, boli obrovské. Vlna tsunami zahubila približne 30 tisíc ľudí a zmena klímy a zničenej úrody v širokom okolí následne ďalších 50 tisíc. Pre lepšiu predstavu o akú silnú erupciu išlo, treba dodať, že samotný výbuch zaznamenali v štyritisíc kilometrov vzdialenej Austrálii, kde uviedli do pohotovosti vojsko a zvýšený príliv morskej hladiny sa prejavil napríklad aj v Londýne. Dnes sa vedci domnievajú, že popol po tejto tragickej udalosti dosiahol neuveriteľnú výšku 80km a negatívne sa prejavil na všetkých kontinentoch.

 Text: Robert Drenka
Foto: internet