Miliarda ľudí v pohybe, alebo Čínsky Nový rok

Oslavy príchodu nového roka sú celosvetovou udalosťou. Koniec starého roka ponúka príležitosť bilancovať, dáva šancu predsavzatiam, ponúka priestor novým začiatkom. V západnej kultúre spájame Nový rok s kalendárom gregoriánskym na prelome mesiacov decembra a januára. Ten čínsky sa nesie v duchu tradičného kalendára lunárneho.

 


Prvý februárový deň roku 2014 odštartoval oslavy Nového čínskeho roka. Predzvesťou tejto udalosti sú každoročné hromadné presuny obyvateľov, vracajúcich sa za svojimi rodinami. Preplnené cesty, kolabujúce železničné a letecké spoje sú doslova nočnou morou dopravcov aj cestujúcich. Podobné scény však k najľudnatejšej krajine sveta už akosi patria. 

 História nového čínskeho roka siaha do dávnej minulosti. Podobne ako u nás, spája radosť z blížiacej sa jari a odchodu nepríjemných zimných dní. Jeho oslavy patria k najväčším svojho druhu a podľa tradície trvajú pätnásť dní. Počas nich môžeme obdivovať známe dračie sprievody, užívať si tanec, spev a divokú atmosféru sprevádzanú ohlušujúcimi delobuchmi a ohňostrojmi. Posledný deň osláv sa nesie v znamení svetiel. Po zotmení oblohu rozžiaria aj u nás známe lietajúce lampióny. S týmto zvykom sa stretávame aj vo väčšine krajín juhovýchodnej Ázie ako napríklad v Thajsku, kde sa táto udalosť každoročne stretáva s veľkým záujmom turistov a fotografov.

 Neodmysliteľnou súčasťou Čínskeho lunárneho kalendára je zverokruh. Podľa budhistickej tradície ide o dvanásť zvierat, ktoré pri Budhovom osvietení ako jediné prišli vzdať úctu svätému mužovi. Potkan, byvol, tiger, zajac, drak, had, kôň, koza, opica, kohút, pes a prasa svojimi vlastnosťami a charakterom predznamenávajú, čím bude príslušný rok výnimočný a kde naopak bude zaostávať. Ten nastávajúci sa nesie v znamení koňa, čo nám dáva slušné šance prežiť úspešné obdobie naplnené snahou víťaziť. 

 Veľké novoročné oslavy však nie sú len doménou samotnej Číny. Prakticky v každom kúte sveta, v ktorom žije väčšia či menšia komunita Číňanov, sa táto stará tradícia dodržiava. Preto nikoho neprekvapí, že festival v podobe dračích sprievodov alebo púšťania lampiónov môžeme zažiť aj v uliciach európskych, amerických či austrálskych miest. A kto to raz okúsil, navždy si ich nádhernú hlučnú a poriadne divokú atmosféru uchová v pamäti.

 


Text: Róbert Drenka
Foto: internet