Krásy Benátskeho Karnevalu

Benatsky karnevalSlovo karneval pochádza z talianskeho “carne levare“ – odoprieť si mäso. Je obdobím zábavy a hojnosti pred nadchádzajúcim 40 dňovým pôstom súvisiacim s Veľkonočnými sviatkami. Ten tohtoročný benátsky, sa ako po minulé roky koná na prelome februára a marca.

 


Benátsky karneval je jedným z najstarších na svete a patrí rozhodne medzi tie najznámejšie a najobľúbenejšie. Na tých pár dní sa min. zrak európskej, zábavy chtivej spoločnosti uprie týmto smerom. Mesto v tom čase ožije množstvom zaujímavých akcií. Hlavná zábava a program sú lokalizované predovšetkým na Námestí sv. Marka. Toto miesto je už tradične centrom  množstva divadelných, tanečných alebo koncertných predstavení. Nádherné okolité paláce sa zaplnia ľuďmi, ktorí si užívajú plesovú atmosféru. Ulice sú zase plné karnevalových masiek a kraľujú im sprievody zobrazujúce históriu mesta.

 

Benatsky karneval 02


Masky. Áno, masky sú neodmysliteľnou súčasťou karnevalu. Benátsky karneval je typický pompéznymi, nádherne zdobenými kreáciami, ktoré sa dokonca delia aj na viacero typov a druhov, každá s pre ňu špecifickými znakmi. Ich názvy sú napr. Bauta, maska zakrývajúca celú tvár,  „Kolombína“ – polovičná maska, „Dottore“ – maska s dlhým zobákom, „Moretta“ – oválna maska so širokými otvormi v oblasti očí, „Volto“ – typická benátska biela maska.  Čo majú však všetky benátske karnevalové masky spoločné, je,  že sa často krát jedná naozaj o zložité umelecké diela.

 

  


A o čom vlastne masky sú?  Masky boli v minulosti predovšetkým zárukou anonymity. V spoločnosti, ktorá bola zväzovaná rôznymi pravidlami, nariadeniami, pokynmi, poprípade zákazmi s potenciálne hroziacim nebezpečenstvom trestu, sa ľudia často krát uchyľovali k zahaľovaniu sa do masiek, či už symbolických alebo skutočných. Pod maskami sa dala ukryť aj tvrdá spoločenská hierarchia a sociálne rozdiely, takže ľudia si pod nimi mohli dovoliť správanie tak trochu mimo ich „povoleného štandardu“.

 

Benatsky karneval 04


Skúsme sa na to pozrieť aj tak, že masky v skutočnosti nosíme takmer všetci (mnohí si to ani neuvedomujeme) a žiaľ nosíme ich aj v každodennom živote a v kontakte s najbližším okolím. Možno práve nasadenie „skutočnej“ karnevalovej masky na tvár nám umožní aspoň na chvíľu odložiť tie naše neviditeľné, ktoré si nasadzujeme už akosi automaticky a pod karnevalovými maskami si dovolíme viacej pocítiť a ukázať našu skutočnú tvár, našu živosť, spontánnosť, zvedavosť, skrátka radosť z prítomného okamihu a kontaktu s ostatnými, podobne naladenými ľuďmi.

 

Benatsky karneval 05


Poďte s nami na výlet za maskami a tie svoje nechajte doma ;)


Text: Lenka Drenková
Foto: Internet