New York plný vášne

Iste mi dáte za pravdu, aké jednoduché je podľahnúť vášni. Vášeň pre lásku, vášeň pre umenie, šport, spev alebo tanec. Je ich mnoho a občas nás dostanú. A New York je mestom, ktoré vášni dokonale podľahlo.

 


Vášeň pre umenie

Zrejme práve zásluhou vášne pre umenie a zberateľstvo môžu návštevníci New Yorku obdivovať množstvo múzeí a galérií plných umeleckých a dizajnérskych skvostov. Nájdete v ňom takmer všetko. Prírodu, sochy, maľby, dokonca aj sex. Najstaršie a najväčšie múzeum v Spojených Štátoch,   Metropolitan Museum of Art, ukrýva cez 2 milióny diel od najznámejších svetových umelcov ako sú Manet, Van Gogh alebo Rembrandt, ale tiež diela z rôznych období a kultúr. Zaujímavá je aj zbierka fotografií.


Najväčšiu zbierku moderného umenia a dizajnu nájdete v múzeu Moderného umenia /Museum of Modern Art/. V roku 1929 ho založila jedna z najvplyvnejších a najbohatších rodín na svete,  Rockefellerovci.


Za návštevu dozaista stojí aj slávne prírodovedné múzeum American Museum of Natural History. Od roku 1869 sa zbierka ukrytá pod strechami 25tich budov rozrástla do gigantických rozmerov. Medzi 150timi miliónmi artefaktov stoja za zmienku kompletné kostry dinosaurov, vrátane populárneho T-Rexa alebo model veľryby v životnej veľkosti. Pozoruhodné je aj planetárium a zbierka meteoritov, z ktorých najväčší má váhu takmer 31 ton.


Pokiaľ zatúžite po fotografiách s celebritami, stačí zájsť do newyorskej pobočky múzea voskových figurín Madame Tussaud. Medzi dvoma stovkami figurín zaručene nájdete aj svoj slávny idol.


Ak svoj pobyt v New Yorku zamýšľate okoreniť zaujímavým zážitkom a nepatríte medzi puritánov, zájdite do múzea sexu. Otvorené bolo iba prednedávnom, v roku 2002, ale za tak krátku dobu stihlo verejnosť dokonale pohoršiť aj pobaviť. Vstup do múzea je samozrejme len pre plnoletých.

 


Vášeň pre spev, hudbu a tanec


Speváci, v tomto prípade operní, túžia aspoň raz v živote spievať pred publikom newyorskej Metropolitnej Opery. Dôvod je prostý. Podobne ako v milánskej La Scale, aj tu za mnoho rokov jej existencie pôsobili najznámejší umelci od fachu. Skladatelia, dirigenti, hudobníci a predovšetkým speváci svoje publikum dokonale vychovali a ich vkus perfektne vycibrili. Ak súčasný umelci uspejú pred takýmto „davom“, vedia že dosiahli vrchol. A to sa v Amerike počíta.

 


Muzikál a divadlo - newyorský fenomén


Ulica slávy, aj takto by sa dala pomenovať jedna z najstarších newyorských ulíc, Broadway. Dôvod je prostý. Ulica je doslova prešpikovaná divadlami a scénami, na ktorých sa odohrajú tisícky predstavení ročne. Len tých najväčších divadiel je 39 a to sa bavíme o stálych scénach určených pre viac ako 500 divákov. Pre herca je uspieť na Broadway snáď najväčším snom kariéry. Veď kto z nich by nechcel stvárniť  hlavnú úlohu v niektorom zo slávnych divadelných predstavení alebo muzikálových skvostov?

 


Hudbu počuť odvšadiaľ


Hudba patrí k New Yorku rovnako ako mrakodrapy a Socha slobody. A teraz sa nebavíme o Metropolitnej Opere ani o niektorej z muzikálových produkcií na Broadwayi. Mám skôr na mysli kluby a bary s živou hudbou rôznych žánrov. Od večera do rána preplnené ľuďmi podobných záujmov a vkusu. Je jedno či sa hrá rock, jazz alebo čosi modernejšie, podstatná je atmosféra a pohoda, ktorá vás poľahky dostane. Kto to zažil, dá mi za pravdu, že je to super.

 


Vášeň pre šport


Newyorčania milujú šport predovšetkým ako diváci. Milujú hokej, milujú basketbal aj baseball, americký futbal aj ten náš klasický, u nich prezývaný socker. Stačí ak spomeniem New York Knicks, alebo New York Rangers, či Yankees a hneď každý vie, o čom je reč. Tímy hrajúce v tých najlepších ligách na svete preplnené športovými hviezdami. Vidieť ich hrať, je zážitkom na celý život.

 


New York nie je len finančným a politickým centrom sveta, ale predovšetkým kultúrnym. Divadlá, opery, múzeá aj športoviská ponúkajú to najlepšie na svete a preto stoja za návštevu. A viete prečo sú naj? Lebo ich robia ľudia plní vášne pre danú vec. A presne taký je aj New York – milovaný aj nenávidený, plný života a vášne.


Text: Róbert Drenka
Foto: internet