Veľký New York

Prísť do New Yorku a neobzrieť si zopár svetoznámych stavieb a miest spätých s históriou, by bolo rovnako podivné, ako navštíviť Louvre a nepozrieť si Monu Lisu. Je pravda, že v ňom nenájdete pamiatky ako v Ríme alebo inom európskom meste, ale verte, je čo obdivovať.

 


Statue of Liberty


Zdá sa, že slovíčko sloboda je už  akosi so Spojenými štátmi natrvalo späté. Ale niet sa čomu čudovať. Večný boj za slobodu a nezávislosť museli zanechať nejaké stopy. V mene slobody, presnejšie oslobodenia spod britskej nadvlády, vznikol snáď najznámejší symbol Ameriky, Socha slobody. Ako pozornosť od francúzskeho ľudu ju v roku 1886 dostali Spojené štáty, aby ju vztýčili na ostrove, ako ináč, pomenovanom ostrovom slobody. Spolu s podstavcom sa týči do impozantnej výšky 93 metrov. Na jej prehliadku sa dostanete trajektami plaviacimi sa buď z Manhattanu alebo neďalekého New Jersey.  

 


Dokonalý rozhľad


Byť v Amerike najväčší, je skrátka „IN“. Vedeli to priekopníci newyorskej architektúry zo začiatku 20. storočia a vedia to i tí dnešní. V samotnom New Yorku nájdete takmer 6000 mrakodrapov, z ktorých väčšina, ako ináč, je lokalizovaná v najjagavejšom Manhattane.  Donedávna bol za najvyššiu budovu  s 381 metrami považovaný Empire State Building, nasledovaný Bank of America Tower a známym Chrysler Building. O prvenstvo však prišiel iba nedávno, keď ho zdolal One World Trade Center, ktorý by sa po dostavbe mohol týčiť do úctyhodných 541 metrov. Pre cestovateľov je však podstatné vedieť, že na takmer každom mrakodrape nájdete vyhliadkové plošiny, z ktorých budete mať celý New York ako na dlani.

 


Zelená oáza


Nedá sa povedať, že by New York nebol zeleným mestom. Áno, aj v ňom sú ulice olemované stromami a detské ihriská porastené trávou. Za zelenú oázu je ale považovaný Central Park a s rozlohou cez 3km2 je akoby perlou zasadenou uprostred „betónovej manhattanskej džungle“ . O jeho obľube a výnimočnosti hovorí aj skutočnosť, že ho v priebehu roka navštívi takmer 25 miliónov ľudí.

 

 


Vymenovať všetky architektonické skvosty a pamiatky v New Yorku je priam nadľudský výkon. Mnohé poznáte z filmov, zo správ, kníh a časopisov. Napríklad Wall Street alebo Broadway, Coney Island, alebo Time Square.  A to nehovorím o múzeách a galériách, či miestach spätých so slávnymi umelcami, vedcami a politikmi. No aj keď polovicu z nich nenavštívite, garantujem Vám, že návštevu New Yorku zaručene neobanujete. 

Text: Róbert Drenka
Foto: internet