New York mesto nových začiatkov

USA New York Times Square 01Asi nikde inde na svete nenájdete mesto, ktoré by bolo tak rôznorodé a rozmanité, ako je práve New York. New York je najväčšie mesto USA a s počtom obyvateľov vyše 8 mil. sa radí aj medzi najľudnatejšie na svete.

 


 

Napriek tomu, že nie je oficiálnym hlavným mestom USA, rozhodne je centrom kultúrnym, diplomatickým, finančným a ekonomickým a určite by sa našli aj iné prívlastky. A môžeme to pokojne tvrdiť v celosvetovom meradle.

Mesto leží na východnom pobreží USA pri ústí rieky Hudson do Atlantického oceánu. Tvorí ho 5 štvrtí, Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island, ktoré sa prevažne rozkladajú na ostrovoch, tvorených deltou rieky a oceánom.

 

USA New York 01


Mesto bolo založené v r. 1624 Holanďanmi na mieste prvej európskej osady na území Ameriky a od začiatku zohrávalo dôležitú úlohu v jej osídľovaní a následne aj pri postupnom vzniku a vytváraní nového štátu. Amerika bola vtedy veľkým lákadlom pre mnohých dobrodruhov a ľudí, ktorí z rôznych dôvodov opúšťali svoje rodiská a smerovali do „nového sveta“, kde chceli začať nový život. To aj napovedá, prečo je v súčasnosti mesto také rôznorodé, multikultúrne, multijazyčné a zároveň, prečo v ňom stále cítiť ducha „slobody“, expanzie, dravosti a často krát aj arogancie, agresivity, či anarchie.

 

USA New York Chinatown


Mesto má charakteristickú architektúru a architektonický ráz, tak odlišné od tých našich európskych. Všetko je tu tak nejako nahustené, doslovne aj v prenesenom slova zmysle. To, čo sa v Európe vyvíjalo stáročia až tisícročia, v Amerike vyrástlo v komprimovanej forme za podstatne kratší čas.  Nikde inde na svete nenájdete tak veľkú koncentráciu výškových budov a mrakodrapov, ako práve tu. Dokonca musel byť kvôli tomu vydaný aj zákon upravujúci výšku novovznikajúcich budov v súvislosti s veľkosťou parcely, aby sa ľudia úplne neodstrihli od oblohy, slnka a prirodzeného svitu.

 


V New Yorku naozaj bytostne cítite, že je to mesto, ktoré tvoria ľudia. Ľudia tak rôznorodí, ako mesto samo. Nech by ste si spomenuli na akúkoľvek jedinečnosť, zvláštnosť alebo ak chcete podivnosť tohto sveta, v New Yorku s tým určite nájdete nejakú spojitosť, nejakú stopu. Možno by sa dalo s istou dávkou nadsádzky povedať, že New York je mesto, v ktorom sa zrkadlí celý svet.

 


New York je takisto mesto, v ktorom sa dá stále začínať niečo nové.  A vlastne sa to od neho aj tak trochu očakáva. Tak čo, nechcete začať svoju ďalšiu dovolenku práve v New Yorku?

 

Text: Lenka Drenková

Foto: internet