Lesk a sláva krásnej Viedne

Rakusko Vieden Prater 01Nebola by Viedeň Viedňou bez poriadnej zábavy okázalých plesov, trhov či rôznych svetoznámych atrakcií. Slovíčko NAJ sa spája s lunaparkom Prater, povestnou ZOO v Schönbrunne alebo plesom v krásnom Opernballe.

 


Dokonalých lákadiel, najmä pre rodičov s deťmi, nájdete vo Viedni nespočet. Medzi najlákavejšie patrí Prater a schönbrunnská zoologická záhrada.


Divočina na dosah


Viedenská ZOO si prívlastok NAJ bezpochyby zaslúži. Je najstaršou v Európe a opakovane označovaná aj za najlepšiu. Návštevníci v nej popri zvieratách vo voľných výbehoch majú možnosť pozorovať život v špeciálne upravených pavilónoch dokonale imitujúcimi púštne alebo arktické prostredie, okúsiť vôňu dažďového pralesa, prípadne nazrieť pod vodnú hladinu a kochať sa pohľadom na život ukrytý v koralových útesoch. Zaujímavé sú aj mnohé atrakcie, ktoré pútavou formou oslovia nielen deti, ale tiež dospelých. Po dni strávenom vo Viedenskej ZOO bude každý návštevník síce unavený, ale určite bohatší o zážitky aj vedomosti.

 

Rakusko Vieden Zoo

 

Rakusko Vieden Zoo pavilon

 


Krik plný radosti


Opis všetkých 250tich atrakcií ukrytých v Pratri by zabralo veľa miesta a času a niekoľkých z Vás by priviedol na pokraj zúfalstva. Lepšie ako o nich čítať, je vybrať si tie najlepšie a otestovať na vlastnej koži. Prater ako jeden z najznámejších lunaparkov na svete poskytuje zábavu snáď každej vekovej skupine. Od hrôzu naháňajúcich, adrenalín pumpujúcich v obrovských dávkach do organizmu, až po kľudné a romantické. Symbolom tohto kultového miesta je už roky jedno z najvyšších ruských kôl na svete. 65metrov vysoká ozruta poskytuje veľkolepý výhľad na celú Viedeň. Za príplatok si v jednej z jeho 15tich kabíniek môžete objednať príjemnú a určite nezabudnuteľnú večeru. Pre náročnejších sú k dispozícii kolotoče, húsenkové dráhy aj katapulty. Pre krátku pauzičku máte v celom areáli k dispozícii množstvo kaviarničiek a reštaurácií.

 

Rakusko Vieden Prater


Zatiaľ čo ZOO a lunapark sú pre ľudí otvorené počas celého roka, Viedeň má aj niekoľko unikátov konajúcich sa iba raz ročne.


Len pre „vyvolených“


Určite stojí za zmienku akcia konajúca sa vždy začiatkom februára vo Viedenskej opere. Správne, ide o najznámejší a najväčší ples s viac ako 5000 hosťami. Svojou pompéznosťou prekonáva snáď všetky akcie tohto druhu v širokom okolí. Okrem rakúskych prominentov sa ho zúčastňujú mnohé filmové a spevácke hviezdy v róbach a oblekoch za tisíce eur. Takže ak túžite vidieť niekoho ozaj slávneho, máte príležitosť.

 

Rakusko Vieden Opernball


Šťastné a veselé


Viedenské vianočné trhy majú už viac ako 700 ročnú tradíciu. Podobne ako v iných mestách, aj tu nájdete množstvo stánkov rozložených v historickom centre, núkajúcich rozvoniavajúce špeciality, punč aj varené víno. Pred viedenskou radnicou s krásne vysvieteným vianočným stromčekom však kúzlu Vianoc podľahnete akosi rýchlejšie. Možno je to hudbou a usmiatymi ľuďmi alebo snáď absenciou predsviatočného zhonu, povestného z našich nákupných centier. Isté je, že kto ešte nezažil túto takmer dokonalú atmosféru, mal by s tým niečo urobiť.

 

Rakusko Vieden advent


Viedenské atrakcie aj akcie majú niečo do seba. Odskúšane a vylepšené storočiami poskytnú viac ako len pastvu pre oči. Viedeň je proste iná, zaujímavejšia, plná nostalgie a závanu dokonalosti. 


Text: Róbert Drenka
Foto: internet