Kam vo Viedni

Myslíte, že sa nájde u nás niekto, kto vo Viedni ešte nebol? Určite áno, ale veľa ich nebude. A myslíte, že sa z tých, ktorí vo Viedni boli, nájde niekto, kto v skutočnosti vôbec nepozná viedenské pamiatky? No myslím, že táto skupina už bude podstatne väčšia.

 


Po prvotnej nevôli, načo písať o Viedni, ktorú aj tak každý pozná, som si uvedomila, že nebyť toho, že som raz bola na poznávacom zájazde Viedne, tak by som rovnako patrila do tej druhej skupiny aj napriek množstvu návštev Viedne.


Tak teda poďme na to, zrýchlená a skrátená prehliadka vybraných viedenských atrakcií, o ktorých ste určite mnohí počuli, ale možno len málo z Vás tam aj naozaj bolo.

 


Dóm Svätého Štefana (Stephansdom) je nádherná a jedinečná románsko-gotická katedrála, ktorá sa stala jednou z dominánt mesta a tým, že sa nachádza priamo v jeho centre, je dobre známa aj medzi „sviatočnými“ turistami. Dóm vznikol v 12. storočí, ale z pôvodnej románskej stavby sa nič nedochovalo. Neskorý románsky charakter západného krídla vznikol až počas druhej vlny výstavby, v 13. storočí. V priebehu 14. a 15. storočia postupne vznikali ďalšie gotické prvky a rozšírenia stavby. Štýl renesancie, ktorý je v stavbe takisto obsiahnutý, poznačil severnú časť celého stavebného komplexu, predovšetkým severnú vežu, ktorá vnáša do celku zvláštnu asymetriu, ktorou je Stephansdom povestný. Za zmienku a rozhodne aj za návštevu stojí vnútorná výzdoba dómu, hlavne barokové oltáre.

 

 


Hofburg, zámok, ktorý je podobne ako Stephansdom situovaný priamo v centre mesta, je pôvodnou zimnou rezidenciou vládnuceho rodu Habsburgovcov. Hofburg sa v čase postupne rozrastal na obrovský komplex a v súčasnosti sú jeho súčasťou viaceré rezidencie a kaplnky, múzeá (medzi inými aj Prírodovedné a Kultúrnohistorické múzeum, povestné svojimi zbierkami), Rakúska národná knižnica, cisárska pokladnica, národné divadlo, jazdecká škola a stajne.

 

Rakusko Vieden Hofburg


Zámok Schönbrunn je ďalším klenotom viedenskej historickej architektúry. Jeho výnimočnosť ocenilo aj UNESCO, keď ho v r. 1996 zapísalo do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Tento zámok bol letnou rezidenciou vládnucej rodiny. Rozsiahla stavba je postavená prevažne v rokokovom štýle. Okrem možnosti prehliadky vnútorných priestorov, v ktorých svojho času prebývala aj povestne známa cisárovná Sissi, za prehliadku rozhodne stoja aj nádherné záhrady a park, zoologická záhrada, skleníky, labyrinty a rôzne ďalšie atrakcie, ktoré sú súčasťou celého komplexu Schönbrunn.

 


Ďalším reprezentatívnym letným sídlom vládnucej rodiny bol zámok Belvedere. Jedná sa o barokový palác, v ktorom sa dnes nachádza barokové múzeum a rakúska galéria s množstvom krásnych sôch a obrazov, medzi ktorými určite vyniká hlavne zbierka obrazov Gustava Klimta.

 


Nech sa pohnete vo Viedni kamkoľvek, všade Vám bude pripomínať svoju silnú a pompéznu minulosť sídla jedného z najvýznamnejších európskych vládnucich rodov.

 

Text: Lenka Drenková

Foto: internet