Viedeň a jej všehochuť

Podobne ako ktorákoľvek iná európska metropola, aj Viedeň sa môže pýšiť zaujímavou históriou, pamiatkami, kultúrou a kadečím, na čo si len spomeniete. Napriek tomu je niečím výnimočná.

 


Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, písať o Viedni nie je jednoduché. Na jednej strane bojujem s vedomím, že ju takmer každý u nás pozná, na druhej strane si uvedomujem, že jej história a kultúrna rozmanitosť obyvateľstva, ktorí ju roky formovali, vytvára istú, takmer neopísateľnú výnimočnosť.


Za ňu môžu Viedenčania do značnej miery poďakovať Habsburgovcom, ktorí s veľkou dávkou tolerancie voči poddaným diktovali, čo a ako v Rakúsko – Uhorskej ríši. Do Viedne tak mali možnosť prichádzať okrem vplyvných učencov, umelcov či obchodníkov zo všetkých kútov sveta aj bežní ľudia. Viedeň preto dostala možnosť „pričuchnúť“ k slovanským, maďarským, tureckým a mnohým ďalším tradíciám.


Stačí ak sa pomotáte po viedenských reštauráciách. České buchty, maďarský guláš, alebo turecký kebab sú bežnou súčasťou tradičnej viedenskej kuchyne. 

 


Viedeň ale nebola iba hlavným politickým, ale predovšetkým kultúrnym mestom a túto výnimočnosť si udržala dodnes. Pokiaľ zatúžite navštíviť veľkolepé koncertné predstavenia a je jedno aký žáner preferujete, v rakúskej metropole zaručene pochodíte.

 

 


Podobne ako kultúre, sa darí aj obchodu. Vychytené značky s „handrami“ od módnych guru návrhárov až po výpredaje na blších trhoch sa tešia značnej obľube. Každá sociálna skupina si nájde miesto, kde minúť aspoň pár eur. Viedeň je tu proste pre každého rovnako dnes ako bola aj kedysi.

 


Viedeň má niečo do seba aj keď ju každý pozná. Vždy niečím prekvapí, vždy čímsi zaujme a nikdy nesklame. Viedeň Vám núka pastvu pre oči aj chvíle na zamyslenie. Je takou zvodnou dunajskou krásavicou. 

Text: Róbert Drenka
Foto: internet